Autorem článku je JersonTento článek by měl pomoci začínajícím airsofťákům s výběrem vhodné zbraně a pár dalších nezbytných propriet. Nemá a ani nemůže být plně vyčerpávající co do možností. Než se ale začnete ptát, napřed si ho celý pročtěte. Odkazy na obchody jsou orientační, můžete samozřejmě hledat lepší nabídky.
Na začátekPokud chcete střílet jen do terče nebo plechovek, stačí vám pistole a pytlík kuliček. Pokud chcete ale opravdu airsoftit, tedy střílet po jiných ozbrojených lidech, budete potřebovat jednu věc navíc:
Ochranné brýleMůžete si vybrat zde:
http://www.airsoftguns.cz/katalog.php?& ... =65&list=1 nebo kdekoliv jinde, důležité jsou dvě podmínky:
- brýle musí mít certifikovanou odolnost. Je jedno, jestli stojí 80 nebo 2800 Kč, ale výrobce je musí jednoznačně deklarovat jako brýle určené k ochraně zraku. Pokud kupujete po netu, hledejte poznámky malým písmem, a pokud najdete něco jako „výrobce neručí za zranění způsobené užíváním“, tak na takové brýle zapomeňte, ať máte jakkoliv málo peněz a ať stojí cokoliv.
- Brýle vám musí sedět. Nepadnoucí brýle si budete pořád posouvat a to je k ničemu. Vyzkoušejte si je nejlépe osobně. Dají se sehnat i brýle, pod které schováte dioptrické brýle.
- Řekl jsem dvě podmínky, tohle je třetí – než půjdete do boje, vyzkoušejte odolnost brýlí. Vezměte nejsilnější zbraň, která na akci bude, a několikrát do brýlí vystřelte z bezprostřední blízkosti. (budete potřebovat další brýle na očích nebo štít, aby vás netrefila odražená kulička. Jo, je to blbé, ale na akci bude víc lidí s brýlemi, ne?) Pokud brýle prasknou, odštěpují se z nich kousky nebo prostě jakkoliv reagují, tak je běžte reklamovat nebo vyhoďte. Kdykoliv později narazíte na silnější zbraň, která bude ve hře, proveďte další test. Lepší takhle zničit brýle za dva litry, než přijít o oko. A i když máte certifikované brýle, stejně to zkuste sami.
Hop upAž si budete vybírat zbraň, dívejte se, jestli má napsáno, že je vybavena Hop Up systémem. Pokud není, je to zbraň na airsoft nevhodná a nekupujte ji – je to nepřesné plivátko. Pokud Hop Up má, prošla prvním výběrem. Stavitelný je obvykle lepší než pevný.
KuličkyU popisu zbraně najdete, jakou hmotnost kuliček do zbraně doporučuje výrobce. Obvykle se označuje jako 0,20 BB nebo BB 0,28g a podobně. Důležité je nebrat zbraň, do které doporučují kuličky lehčí než 0,20g , tedy 0,12 nebo 0,15. Tyhle zbraně jsou slabé a brzy budete chtít lepší. Ani rozsah 0,12 – 0,20 není dobrý. Prostě berte to co zvládne 0,20g, případně 0,25g a více.
Pokud jde o výrobce, tak osvědčení jsou Guarder a BLS. Marui můžete použít také, ale ty jsou dost drahé.
Test zbraněKdyž už budete mít zbraň doma, nechte se od někoho střelit na pět metrů do nechráněné části těla, abyste věděli, jak to vaší zbraní bolí. Jestli to nesnesete vy, nepatří vám taková zbraň do ruky, abyste s ní stříleli na kohokoliv jiného. A nemyslete si, že na takovou blízkost nikdy střílet nebudete.
ZubyVětšina těla náraz kuličky snese nebo se zahojí, ale zuby bývají problém. Řešením je buď nepříliš praktická maska, nebo barakuda – síťovaný šátek, který si dáte přes pusu. Jiné ochrany jsou buď málo účinné nebo vedou k mlžení brýlí, případně se v nich nedá pořádně dýchat.
Výběr zbraněI když si budete vybírat zbraň podle mnoha parametrů, řiďte se jedním – vyberte si zbraň, která se vám tvarově líbí. Bude se vám z ní lépe střílet. A teď už konkrétně.
Mám málo peněz – manuální pistoleJednoznačně
manuální pistole od Tokio Marui. http://www.airsoftguns.cz/katalog.php?& ... =14&list=1Z uvedeného výběru se zaměřte na Colt 1911, H&K Mk23 Socom, Glock 17 (nebo Glock 17L), ČZ 75, H&K USP, SIG P228, Beretta M92F – s těmi mají lidé dlouhodobě dobré zkušenosti. Pokud chcete opravdu to nejsilnější, tak Colt 1911 pro menší ruku nebo Socom pro větší. Do těchto dvou zbraní potřebujete těžší kuličky, než uvádí výrobce – ideálně 0,28g nebo možná i 0,30g, To že výrobce píše 0,25g ignorujte – tyhle kule jsou moc lehké. U zbylých zbraní si kupte 0,25g. A vybírejte si podle toho, jaká zbraň se vám líbí, případně jaká se vám dobře drží. Zkuste si v obchodě ovládání a natahování. Třeba CZ 75 a Beretta M92F mají nižší hmatník na závěru a někomu se hůře natahují. Jiným zase vyhovují.
Proč manuální pistoli, co s ní ustřílím?Malý manuál má výhodu, že je levný, velmi spolehlivý a trvanlivý – pokud je od Marui. Můžete ho použít ve vedru i v zimě, může vám spadnout do vody nebo bláta a po vyčištění bude pořád střílet dobře i po letech. A jestli si později pořídíte elektriku, můžete pistoli pořáíd nosit jako záložní zbraň.
Nevýhoda manuální pistole je, že po každé ráně musíte natáhnout a tím porušíte zamíření na cíl. Taky vyžaduje větší cvik než delší zbraně a míří se s ní o něco hůře. Ale na třicet metrů se dá pořád trefit člověk první ranou.
Doplňky k pistoliPokud se vám pistole osvědčí nebo pokud víte, že ji budete používat víc, rozhodně si kupte
náhradní zásobník http://www.airsoftguns.cz/katalog.php?& ... =13&list=1Obvykle stačí jeden navíc. V tom případě ale potřebujete mít kapsu na zip nebo zapínací brašnu či sumku, abyste ho neztratili. Pozor, ať si koupíte správný – zásobníky občas vypadají podobně, ale ne vždy pasují. Také se liší zásobníky pro elektriku, manuál a plynovku u toho samého typu zbraně. Zeptejte se v obchodě.
Další možností je pořídit si
pouzdro http://www.airsoftguns.cz/katalog.php?& ... =59&list=1Výhodou je, že můžete pistoli odložit a máte ji při ruce. Pouzdro taky mívá kapsičku na náhradní zásobník.
Ještě se vám bude hodit
rychloplnička http://www.airsoftguns.cz/katalog.php?& ... =90&list=1Nemusí být Marui, tady stačí levnější, ale čínské kusy nejsou moc dobré. STTI je dobrý kompromis mezi cenou a kvalitou.
Upgrade (vylepšení) pistoleNa pistole se žádné upgrady neprodávají, ale něco přeci jen můžete udělat. Pokud to zbraň nemá, můžete navrtat mělké otvory do mušky a po stranách hledí a vyplnit je bílou barvou pro snazší míření v šeru. Hodí se to i v lese, když je zataženo.
U některých zbraní se dá trochu podložit Hop Up a použít těžší kuličky, čímž sice klesne dostřel, ale zvýší se přesnost. Ale to už chce nějaké laborování.
Mám víc peněz / chci něco lepšího – manuální samopal nebo brokovnicePokud plánujete hrát častěji, třeba i v zimě, můžete se poohlédnout po delší zbrani. V úvahu připadají dva typy –
samopal nebo
brokovnice.
http://www.airsoftguns.cz/katalog.php?& ... =14&list=1Jednou z možností je pořídit si vzor 61 Škorpion. To je taková přerostlá pistole. Má ale několik výhod:
- jednodušší natahování boční pákou. Rychlejší a jistější, nemusíte změnit zamíření zbraně
- sklopná ramenní opěrka. Zapřená do ramene poskytuje dobrou oporu pro míření.
- Možnost rychlé střelby – držíte spoušť, natahujete páku a při každém návratu dopředu zbraň vystřelí.
- Možnost spojit dva zásobníky k sobě a tak přebíjet rychleji. Velmi efektní i efektivní.
Zásobníky škorpiona mají ale jednu vlastnost – jsou dvoukomorové, takže se je musíte naučit ovládat. Naplníte obě komory, vystřílíte jednu (13 ran), pak zmáčknete tlačítko na spodku zásobníku a ten podává z druhé komory. Když tlačítko zmáčknete dřív, můžou se vám kuličky seknout. S trochou praxe to ale zvládnete a můžete mít při ruce 52 střel. Škorp se dá nosit v pouzdře na opasku nebo na popruhu přes rameno tak, že visí pod rukou.
Podobně jako škorpion funguje UZI nebo MP5 – platí pro ně prakticky to samé. Podstaná je pažba a natahování zboku, což je rychlejší než u pistolí. Opět jsou spolehlivé i v zimě.
Proč manuální samopal, co ustřílím?Je to lepší než pistole, a pokud máte první ránu, můžete dost přesně střílet ze zálohy díky pažbě. Rychlostřelba taky není špatná, ale proti elektrice už budete v jasné nevýhodě. Tyhle zbraně jen tak nevyužijete jako záložní k jiné zbrani, ale můžete si je nechat na zimní airsoft.
Co brokovnice?Brokovnice jsou podobné jako samopaly. Nicméně Marui a také čínští výrobci vyrábí i brokovnice se třemi hlavněmi, které střílí tři kuličky najednou. Snad do všech se nabíjí patrony, což jsou vlastně zásobníky na 30 kuliček a máte tedy výstřelů po třech. Brokovnice jsou obvykle delší než samopaly a méně přesné, ale mají vyšší palebnou sílu a díky mírnému rozptylu se spíše trefíte. Rychlostřelba je v tomto případě srovnatelná s kadencí elektriky - pokud máte dost dlouhé a silné ruce. Brokárny s pažbou jsou méně skladné a horší v křoví, ale lépe se s nimi míří. V budově nebo hustším prostoru se s tříhlavňovou brokovnicí můžete postavit automatu.
Doplňky k brokovnici / samopaluPokud není přiložen, tak pás na zavěšení na rameno, můžete si ho i vyrobit, ale snažší je odepnout ze staré tašky. K samopalu se hodí další zásobník, k brokovnici jsou další tři patrony nezbytností (u některých zbraní jsou tři nebo čtyři už v sadě). Potřebujete dvě zapínací kapsy / sumky – na plné a prázdné nábojnice. Jakmile si je dáte do jedné, zaručeně v boji nabijete prázdnou. Jsou také sumky přímo na patrony, a některé pásy se dají přidělat přímo na zbraň (nebo si je opět můžete vyrobit). Pokud má zbraň horní RIS lištu, můžete si na ní přidělat kolimátor, který znatelně urychlí míření. Stačí otevřený.
http://www.airsoftguns.cz/katalog.php?& ... =46&list=1Pozor na imitace kolimátorů – stojí pár stovek a je to jen sklíčko s diodou. V opravdové nouzi se s nimi dá mířit taky, ale hůř než přes klasická mířidla. Když imitaci dostanete se zbraní, budiž, nechte ji v krabici. Kupovat ji navíc jsou vyhozené peníze.
Upgrade brokovnice / samopaluNic moc, i když lepší než pistole. Označit bílou barvou mířidla. Lze podložit pružinu nebo dát silnější, ale snížíte životnost a je to možná i zbytečné. U některých brokovnic se dají odmontovat spodní dvířka, takže o něco urychlíte přebíjení.
Chci být snajper – manuální puškaJako
začátečník na ní zapomeňte. Myslím to vážně, opravdu. Airsoft není Counterstrike, kde zalehnete s odstřelovačkou na předem připravenou pozici a čekáte, až vám protivníci naklušou do palebného pole, abyste je v klidu sundali na jednu ránu dřív, než o vás vůbec budou vědět. Pušky se obvykle natahují stejnou rukou, jakou střílíte, takže jsou málo pohotové, do budov a křoví jsou moc dlouhé a nepraktické (a občas nablízko nebezpečné), dostřel není zas o tolik lepší než u jiných zbraní a hlavně se musíte naučit plížit, krýt, čekat, pozorovat a tak dál. Navíc s optikou narazíte na fakt, že ne vše co vidíte dokážete trefit, protože kuličky jsou docela pomalé.
Nicméně pokud opravdu trváte na manuální pušce, zkuste karabinu Beretta Storm (značenou jako M57)
http://airsoft.cz/shop/product_info.php ... ts_id=3288 případně jinou pušku s natahovací pákou na levé straně. Konkrétně tahle zbraň je jako přerostlá pistole, dost krátká, aby se s ní dalo manipulovat, docela výkonná, má stavitelný Hop Up, dá se na ní přidělat optika a je dostatečně přesná. Natáhnete ji rychleji než klasickou pušku a snajprovat můžete taky.
Chci laciný automat – elektrická pistole / samopalAEP (elektrická pistole) zahrnuje malé poloautomatické a automatické zbraně.
Máte na výběr buď čínské výrobky
http://www.airsoftguns.cz/katalog.php?& ... =77&list=1nebo značkové
http://www.airsoftguns.cz/katalog.php?& ... =77&list=1Rozdíl ve střeleckých vlastnostech sice stále existuje, ale už není tak velký vzhledem k ceně. Jinak je to se zárukou. Čínské elektrické zbraně se obvykle prodávají jako „dekorační“. To neznamená, že nebudou střílet – velmi pravděpodobně budou. Znamená to jen, že nedostanete dva roky záruku na funkčnost. Většina čínských zbraní při normální údržbě dva roky v pohodě vydrží, ale občas můžete mít smůlu. Na druhou stranu za cenu jedné značkové pistole koupíte tři čínské, a pokud chcete opravdu nízkou cenu, tak se jich nemusíte bát. Výhodou je, že pokud koupíte zboží přes net, můžete ho do dvou týdnů nepoškozené vrátit – takže kdyby vám náhodou pistole nestřílela po zakoupení, tak o peníze nepřijdete.
Pistole a samopaly se liší hlavně vzhledem a možností ramenních opěrek – i tady platí, že s opěrkou se lépe střílí na delší vzdálenosti a také na samopal spíše přiděláte další zařízení než na pistoli. Samopal je také dobrá záložní zbraň, pokud si později koupíte dlouhou manuální pušku. Pistole je lepší záložní zbraň, protože je menší.
Ještě dodatek – pistole na čtyři AAA baterie je ještě o dvě třídy slabší. Ne že by se nedala použít, ale proti jiným pistolím budete v nevýhodě.
Doplňky k elektrické pistoli/samopaluV prvé řadě potřebujete nabíječku. Marui ji ke zbrani nedodává a s čínskou si jen zničíte akumulátor (tyhle pseudonabíječky rovnou vyhoďte)
Kupte si tuto nabíječku
http://www.airsoftguns.cz/detail.php?&id=1044 nebo lepší.
Dále budete potřebovat akumulátor (u Marui), čínské zbraně akumulátor mají a bývá funkční.
Rozhodně se hodí další zásobník, protože kuličky vystřílíte za chvilku, zejména pokud používáte automatický mód. Osobně bych vám doporučil ho nepoužívat, protože pak se naučíte jen kropit a nikoliv mířit, ale je to na vás.
Samozřejmě se hodí rychloládovačka a pouzdro, ale to nemusím připomínat. Na samopaly je velmi dobrý kolimátor, když chcete být hodně hustí, tak baterka. Obojí jde občas přidělat i na pistoli. Laserová „ukazovátka“ (s montáží na zbraň) vám doporučovat nebudu – lasery na zbraních jsou v Česku zakázané a navíc lasery za pár stovek jsou dobré tak na efekty, nebo opravdu krátkou vzdálenost v šeru. Snadno prozradí pozici a kolimátor je stejně lepší.
Upgrade elektrické pistole/samopaluMůžete si koupit lepší Hop Up gumu. Mechabox je obvykle odlišný od velkých zbraní (výjimkou je MP5K), takže ten moc neupravíte. A je to i vcelku zbytečné.
Chci zbraně pro efekt – plynová pistoleU plynových zbraní budu mluvit pouze o pistolích. U plynovek jsou typy na CO2 a na propan-butan (těm druhým se říká „na plyn“) CO2 mají o něco vyšší výkon a střílí i v chladu, zatímco ty druhé s klesající teplotou střílí stále hůře.
Plynovky obou pohonů se dále dělí na zbraně z Blow backem a bez něj. Ty první při střelbě pohybují záběrem dozadu jako u ostré zbraně, druhé nikoliv. První jsou dražší, žerou více plynu a při střelbě kopou, takže jsou o něco nepřesnější – ale pocit ze střelby je skvělý. Ty druhé jsou v podstatě o něco výkonnější elektriky.
Plynovky jsou obecně nejméně spolehlivé a vyžadují největší péči. Značkové bývají o dost spolehlivější než číny, ale také o dost dražší.
Existují i plynové pušky a automatické pušky, ale ani jedno není pro začátečníka z různých důvodů vhodné.
Doplňky k plynovceStejné jako k elektrice. Náhradní zásobník, určitě pouzdro. Navíc potřebujete CO2 bombičky nebo láhev s plynem.
Upgrade plynovkyŽádný, o kterém by mělo smysl uvažovat u začátečníka.
Chci velký automat – samopal / útočná puška (AEG)Došli jsme prakticky na konec. Většina začínajících airsofťáků chce právě takovou zbraň (kromě těch, kteří chtějí odstřelovačku, a pár výjimek, kteří chtějí něco jiného). Tady se už nedá poradit nic jiného než jen podívat se, kolik máte peněz, odečíst to co vás budou stát brýle a nabíječka, případně oblečení a boty, a koupit si zbraň, která se vám líbí.
Opět platí to co u AEP – značkové zbraně jsou drahé, ale kvalitnější, víc vydrží a máte na ně záruku. U čínských zbraní najdete kousky od dvou tisíc víc, kvalita je horší a výdrž taky (i když pořád vydrží hodně, když se k nim slušně chováte), a výkon bývá lepší než u značkových (v porovnání s Marui, jiné značkové firmy jsou na tom jinak).
Co si tedy mám koupit?Těžká věc. Buď chcete napodobovat nějakou jednotku a pak máte omezený výběr. Nebo žádný limit nemáte, a pak si kupte zbraň, která se vám líbí – někdo Kalachy, jiný M4, další Steyery, SIGy, P90 ... snad kromě L85 a FAMAS vždycky můžete najít dobrou zbraň do začátku, která něco vydrží a bude slušně střílet.
Začátečníci mají dojem, že zbraně s kovovým tělem jsou lepší než plastové. Tak ne, nejsou – nebo jinak. Není to pravidlo. „Kov“ v airsoftu neznamená „ocel“ a „plast“ není „to co praskne při prvním nárazu“. Tady už je třeba hledat recenze a názory uživatelů na jednotlivé zbraně. Pokud koukáte na kulomety, zapomeňte na ně. Kulomet je velká, těžká a nepraktická kráva, a pokud se už na začátku naučíte jen držet spoušť a zasypávat protivníky bílou závějí, budou z vás obyčejní kropiči a sklidíte opovržení všech ostatních. To platí i pro útočné pušky – naučte se používat jednotlivé střely nebo krátké dávky.
Doplňky k útočným puškámVšechno možné. Dneska má snad každá zbraň tolik RIS lišt, že si je můžete ověsit jako vánoční stromeček. Ale kupte si nějaký náhradní zásobník, nejlépe tlačák (nechrastí), popruh a případně kolimátor. Akumulátor, nabíječka a rychloládovačka je samozřejmostí, dvojnožka zbytečností. Optika stačí s troj- nebo čtyřnásobným zvětšením, jinak sice uvidíte daleko, ale stejně nedostřelíte. K některým puškám se hodí přední rukojeť. Na zbytek přijdete časem.
Upgrade útočné puškyAno, tady se můžete vyřádit, že z původní zbraně nezůstane šroubek v matičce. Pokud nemáte značkovou zbraň nebo koupenou záruku, nic nezkazíte dobrými kabely, mosfetem a lepším Hop Upem. Můžete si pořídit přesnější hlaveň. A pak samozřejmě lepší vzduchotechniku, silnější pružinu, motor a tak dál. Do začátku jsou upgrady zaměřené na vyšší úsťovou rychlost vcelku zbytečné. A než začnete pomýšlet na upgrade s M130 a víc, tak počkejte, až z nějaké takové zbraně dostanete nablízko do obličeje.
A to je všePokud ještě teď máte nějaké otázky, tak zkuste hledat konkrétní téma, třeba podle názvu zbraně nebo doplňku. Když žádné nenajdete, hledejte ještě jednou. Když ani pak žádné nenajdete, tak se zeptejte v již založeném tématu.